لینکهای مرتبط

 

 

 

کشاورزی به تولید مواد غذایی و کالا از راه زراعت و جنگل داری و دامداری است.کشاورزی همان چیزی است که به ظهور تمدن منجر شد. مطالعه کشاورزی به نام علم کشاورزی شناخته می شود.
کشاورزی شامل طیف وسیعی از تخصص ها و فنون ، از جمله راه هایی برای گسترش زمین های مناسب برای زراعت گیاه ،حفر کانال ها و فرم های مختلف آبیاری می باشد.
در دنیای امروز با نگرانی های موجود و کمبود منابع نیاز است تا کشاورزی را به سوی کشاورزی پایدار (مثلا کشاورزی ارگانیک) یا کشاورزی فشرده (مثلا صنعتی) پیش ببریم تا بتوانیم نیاز ها را در آینده برطرف نماییم
زراعت مدرن ، اصلاح نباتات ، سموم ،دفع آفات و کود و پیشرفت های تکنولوژیک به شدت باعث افزایش بازده محصول می شوند ولی باید در نظر داشت که این محاسن در کنار عیوبی چون آسیب گسترده زیست محیطی و اثرات منفی سلامت انسان حاصل می شوند.
شیوه های مدرن در دامپروی نیز به همین گونه است یعنی با افزایش تولید گوشت ما مشکلاتی چون ستم به حیوانات و طبعات بهداشتی ناشی از آنتی بیوتیک ها ، هورمون رشد ، و سایر مواد شیمیایی که معمولا در تولید گوشت های صنعتی استفاده می شود را داریم.
محصولات کشاورزی را می توان به صورت عمده به غذاها ، الیاف ، سوخت ، مواد اولیه ، دارو و زینت آلات تقسیم نمود.
غذاهای عبارتند از غلات ، سبزیجات ، میوه ها ، و گوشت. الیاف عبارتند از پنبه ، پشم ، کنف ، ابریشم و کتان. مواد خام مانند چوب.
مخدره عبارتند از تنباکو ، الکل ، تریاک ، کوکائین. از دیگر مواد مفید توسط گیاهان ، از رزین
جهانی را به خود اختصاص داده است
کشاورزی ارگانیک چیست؟
ارائه یک تعریف کوتاه,دقیق و واضح از کشاورزی ارگانیک دشوار در اتحادیه اروپا گواهی کشاورزی ارگانیک صادر می شود.فرانسه اولین کشوری است که برای میوه ها و سبزیجات و غلات بر چسب دولتی با عنوان است چرا که د راین باره برخی تصورات وجود دارد که گاه از روی تعصب ,ذهن را از اصل واقعیت دور می سازد.از طرفی بنا به اعتقاد بسیار ی از دست اندکاران ,کشاورزی ارگانیک موفق یک مفهوم ذهنی است که نیازمند به کار گیری شیوه های عملی خاص می باشد .بنابر این برای اینکه بدانیم به چه سیستمی کشاورزی ارگانیک اتلاق می شود ,راحت تر ان است که گفته شود به چه کشاورزی این واژه تعلق نمی گیرد. در حقیقت باید این طور گفت که آن دسته از مواد شیمیایی که به صورت طبیعی به دست آمده اند در کشاورزی ارگانیک و در حاصلخیز نمودن خاک یا حفاظت گیاهان و پرورش دام ,استفاده می شوند.البته کشاورزی ارگانیک ,سیستمی است که با کاربرد مستقیم یا مصرف همیشگی آن دسته از مواد شیمیایی که به راحتی به قرم قابل حل در می آیند همچنین کاربرد هر گونه ماده ضد حیات حتی اگر منشا طبیعی داشته باشد مخالف است.در جایی که استفاده از این ترکیبات الزامی باشد ,باید آنخایی استفاده شود که کمترین تاثیر سوء را در سیستم به جای گذارند.تصور اشتباه دیگر از کشاورزی ارگانیک ,آن است که تصور می شودمنظور از کشاورزی ارگانیک یعنی بازگشت به کشاورزی سنتی که سالها قبل از مکانیزه شدن کشاورزی رواج داشته است.بالعکس,زارعین کشاورزی ارگانیک ,نمی توانند خود را از دستاورد های علمی 50 سال اخیر ,بی نیاز بدانند.در حقیقت کشاورزی ارگانیک سعی دارد با بهره گیری از یافته های علوم زیستی به صورت تکنیک های پیشرفته خود را از قید ترکیبات آکروشیمیایی که کشاورزی صنعتی را به خود وابسته کرده است رها ساخته و به بهبود کیفیت خاک و محصولات کشاورزی کمک کند.تناوب کشت,کشت مخلوط ,روش های مکانیکی ,کنترل علف های هرز ,درک بهتر هم زیستی میکوریزا,ریزوبیوم ها و رایزوسفر,تجدید ماده آلی و دیگر بخش های زنده خاک ,تلفیق زراعت و دامپروری ,از موضوعات مورد بحث در کشاورزی ارگانیک است.
.