لینکهای مرتبط

فضای سبز عمودی

فضای سبز عمودی چیست؟

کمبود زمین و قیمت بالای آن در شهرها بویژه شهرهای بزرگ مثل تهران,مشهد ایجاد فضای سبز را با مشکلاتی مواجه کرده است. از طرف دیگر تصویب قوانینی که مالکین اماکن مسکونی و تجاری را ملزم به تأمین حداقلی فضای سبز می کند لزوم استفاده از همه فضاهای شهری را برای ایجاد فضای سبز می طلبد.براساس مصوبه شورای شهر تهران در سال ۸۷ مبنی بر تعیین بهای تشویقی و شاخص های اقتصادی جلب شهروندان در ایجاد و توسعه فضای سبز بر بدنه و فضاهای بلااستفاده ساختمان ها در شهر تهران، مالکین تشویق به استفاده از فضای سبز عمودی (فضای سبز بر بدنه) و بام ساختمان ها شدند و از آنجایی که کلانشهرها با مشکلاتی مثل آلودگی های هوا و یا پدیده گلخانه ای روبه رو هستند استفاده از فضای سبز عمودی مثل دیوار سبز و پشت بام سبز می تواند مشکلات این چنینی را تا حدود زیادی حل کند. بر همین اساس گسترش فرهنگ استفاده از فضای سبز عمودی در محل زندگی و محیط کار، همگام بودن کشورهای پیشرفته در استفاده از این صنعت، بهبود نسبی مسائل و معضلات زیست محیطی، رونق تولیدات داخلی کشور و… فقط بخشی از مزایای علمی اثبات شده دیوار سبز به شمار می رود.

 

 

آبیاری فضای سبز عمودی

سیستم آبیاری در نظر گرفته شده در فضای سبز عمودی آبیاری قطره ای است . با آبیاری قطره ای نه تنها بار سنگینی بر شبکه آبرسانی شهر اصفهان وارد نمی شود، بلکه با این روش موجودیت فضاهای سبز این چنینی در صورت بروز بحران آب نیز دچار تهدید نمی شود.

البته برای اجرای این روش ساختمان ها باید مجهز به عایق های حرارتی،برودتی و صوتی باشند و بنابراین در مصرف انرژی هم از این طریق صرفه جویی خواهدشد.

احداث بام سبز

داشتن یک باغ بام سبزاز نظر فنی بسیار ساده و صد در صد هم عملی است. یک بام سبز، از گیاهان، گل‌ها و مسیرهای گردشی ایجاد شده و به شما امکان گردش، تماشا و نظاره باغ و پرورش گیاهان دلخواهتان را می‌دهد.

این باغ از ۳ قسمت تشکیل شده است:

۱ – سقف ساختمان یا آن چیزی که هم‌اکنون بر بام همه ساختمان‌ها وجود دارد و بر روی آن عایق ساختمان مثل ایزوگام یا هر عایق دیگر کشیده و احیانا روی آن موزاییک نیز شده است.

۲ – «باغ بام»‌ها که یک لایه محافظت کننده هستند و سقف و عایق رطوبتی را از لایه خاک و گیاهان جدا می‌کنند.

۳ – خاک و کود و سیستم آبیاری باغ که هر کدام با دقت در محل خود قرار می‌گیرند.

موادی که در ساخت «باغ بام» استفاده می‌شود، دارای عمر بسیار طولانی هستند که این خصوصیت آن‌ها، باعث می‌شود نیازی به تعویض دوره‌ای نداشته باشند. این مواد بین ۳۰ تا ۵۰ سال ماندگاری دارند.

شهرداری با بخشودگی عوارض، تخفیف در صدور پروانه‌های ساختمانی و لحاظ کردن باغ بام در نقشه ساختمان ها می‌تواند در ایجاد چنین فضاهایی برفراز ساختمان‌های شهر نقش موثری ایفا کند باشد که چهره اصفهان لطیف تر شود.

فضای سبز|نهال , نهال غیر مثمر , نهال درخت , گل , گیاه