لینکهای مرتبط

  فضای سبز , نهال , نهال غیر مثمر , نهال درخت , گل , گیاه

از نظر نوع بستر،کشت و کار در گلخانه ها به دو روش صورت میگیرد:
1-روش خاکی
 2-روش هیدروپونیک یا کشت آبی
البته روش سومی هم وجود دارد که آئروپونیک یا کشت هوایی نام دارد که تا کنون در ایران کاربرد نداشته است.
1-کشت گلخانه ای خاکی:
در روش خاکی همانطور که مشخص است،بستری که گیاه در آن قرار میگیرد خاک زراعی بوده و گیاه مواد غذایی مورد نیاز خود را از خاک دریافت میکند.خاک همانطور که مواد غذایی گیاه را تامین میکند،میتواند ناقل انواع بیماریها و آفات و همچنین تخم انواع علف های هرز باشد.
2-کشت هیدروپونیک

تاریخچه ی هیدرپونیک

اين كلمه را اولين بار دكتر گريك استاد يكي از دانشگاههاي كاليفرنيا به كار گرفت هيدروپونيك روشي براي كشت گياهان، بدون خاك است. به شکل کنونی دکتر گریگ،استاد دانشگاه کالیفرنیا در سال 1936 برای اولین بار نام هیدروپونیک را برای کشت بدون خاک بکار برد."هیدرو" به معنای آب و "پونوس" به معنای کشت و کار میباشد. اصطلاحاً هيدرپونيك در معناي water working مي باشد ودر عمل به معناي پرورش گياه در آب واملاح محلول .
هايدرپونيك فن كاشت گياهان بدون خاك است ريشه ها در هوا كه بايد بسيار مرطوب نگاه داشته شود يا در آب كه بايد خوب تهويه شود ويا در برخي مواد جامد غير از خاك كه رطوبت را در خود نگه مي دارد رشد مي كنند آب موجود در اطراف ريشه ها كه غذاي مورد نياز گياه را تامين مي كند حاوي تركيبات متعادلي از مواد غذايي است. در روش هیدروپونیک گیاهان در بستر هایی مانند:پرلیت،کوکوپیت،پیت ماس،پشم سنگ و ...رشد کرده و مواد غذایی به صورت محلول در آب در اختیار گیاه قرار میگیرد.در کل به کشتی که در آن از خاک استفاده نمیشود را "هیدروپونیک"مینامند.البته از سالها و شاید قرنها پیش این نوع کشت و کار به نوعی صورت میگرفته.مانند آزمایشهایی که در قرن 16 در شن و قلوه سنگ انجام گرفت(بدون خاک) یا باغهای معلق بابل و باغهای آزتک در مکزیک.
کشت هيدرپونيك اين امکان را به ما مي دهد که در ازاي کار کمتر و زمان کمتر بازده بيشتري داشته باشيم .
در اين روش گياه در آبي، غني از مواد مغذي رشد مي كند. با اين وجود كشت هيدروپونيك مي تواند به عنوان روشي جهت رشد گياهان ، در ساير محيط هاي متراكم مثل مخلوط پوست درختان، بدون خاك مورد استفاده قرار گيرد.روش هيدروپونيك يك روش پيشرفته باغباني است كه هم در خانه و هم در تجارت مورد استفاده قرار مي گيرد.در اين سيستم هيچگونه علف هرزي رشد نمي كند و گياهان حاصل از اين روش معمولا سالم تر و زودرس ترند و فضاي كمتري را اشغال مي كنند.

فضای سبز , نهال , نهال غیر مثمر , نهال درخت , گل , گیاهفضای سبز , نهال , نهال غیر مثمر , نهال درخت , گل , گیاه

اساس سيستم هیدروپونيك آب است، پس اين سيستم مي تواند كاملا اتوماتيك باشد؛ مزيت اتوماتيك بودن سيستم اين است كه اگر باغبان براي مدت زيادي در گلخانه حاضر نبود، گياه از كمبود اب و مواد غذايي ، تلف نخواهد شد. بر اساس يک رسم 2500 ساله ايرانيان در عيد نوروز ، گندم يا گياهان ديگري را در مقداري آب مي کاشتند و با آن سبزه براي سفره هفت سين تهيه مي کردند اين شايد اولين کشت هيدروپونيک در جهان بوده که ايرانيان انجام مي دادند.در استان ایلام نخستین گلخانه ی هیدروپونیک تولید گیاهان دارویی به بهره برداری رسیددر اين سيستم می توان محصولات گوناگوني چون: خیار، گوجه فرنگي، كلم، كاهو،انواع گیاهان علفی، هندوانه، اسفناج، انواع فلفل ها، بادمجان،گلها و گياهان زينتی مخصوصاً اركيدو در بعضی مناطق موز، هويج، لوبيا سبز، تربچه ، و چغندر را توليد كرد. و حتي مي توان گفت كشت هيدروپونيك تكنولوژیی فوق العاده و بسيار خوب براي جوانه زنی بذر است

 نمونه ای از کاشت هیدر پونیکفضای سبز , نهال , نهال غیر مثمر , نهال درخت , گل , گیاه


فضای سبز , نهال , نهال غیر مثمر , نهال درخت , گل , گیاه